Sukulentler

Dikensiz Kaktüsler diye bilinseler de Sukulentler üzerlerinde su tutma kabiliyeti yüksek dolgun, etli bitki türleridir. Sukulentler kaktüs türünü kapsar.

Kış bahçelerine göre soğuğa dayanıklı ve tropik iklim için sıcağa dayanıklı türleri vardır. Sukulentler sıcak mevsimlerde büyüyüp gelişirken, soğuk mevsimlerde uyurlar. Her türde farklı da olsa yeni dallarında çiçek açarlar. Güçlü yapraklarından çelikleyerek ya da köklerinden ayırarak çoğaltılabilir. Sıcak mevsimler çoğaltma için daha elverişlidir.

wm_normal_15488-img_0610Başta dediğimiz gibi etli su tutabilen bitkiler olduklarından topraklarını nemli tutmak su ihtiyaçlarını karşılayacaktır, sprey sulama bunun için iyi bir yöntem. Sukulentinizi çeşidine ve ortam şartlarına göre iyi dinlendirilmiş musluk suyu ile  nemlendirebilirsiniz.

Tabiattaki ortamına ne kadar yaklaşırsa bitkinizin ömrü o kadar uzun olacaktır. Sukulent toprakları kullanmak ve su dengesine önem vermek sağlıklı bir sukulent için en çok dikkat edilmesi gerekenlerden. Bitkiniz büyüdükçe daha büyük saksılara ve geniş toprağa almanız gerekebilir. İyi sulanan sukulentin yaprakları dolgun ve mat, kökleri diri ve pembe-beyaz olur. Yapraklar beneklenirse bu az, buruşma ve şeffaflaşma varsa bu çok sulanmanın belirtisidir.

Güneş alan cephelerde olmak sukulente iyi gelir, yalnız yakıcı güneşe maruz kalmamasına özen gösterilmeli.

 

Teraryumunuzu dizayn ederken birden fazla sukulent kullanacağınızda aynı tür sukulentleri beraber, farklıları ayrı kullanmaya özen gösterin.

Bitki teraryumu denince terrarium bitkileri arasında en popülerden birisi şüphesiz sukulentler. Rengarenk sukulentlerle günlük yaşamınıza biraz canlılık getirebilir, işte ve evde sukulentleri pozitif enerji için kullanabilirsiniz.

Pek çok sukulent türü var, bunlardan diğer yazılarımızda bahsedeceğiz. Sukulent satış için sitemizdeki sukulentleri incelemek isterseniz buradan, bütün teraryum malzemeleri için yoyomoyo.com ‘dan devam edebilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s