Yosunlar

Genel Olarak Yosunlar

Teraryumunuza güzel bir zemin oluşturmak istediğinizde akla ilk gelen canlı bitkiler yosunlardır. Yosunlar genelde nemli ortamları sevdiğinden özellikle kapalı teraryumlarda çokça tercih edilir. Doğa deyince akla yeşil renk gelir. Doğa severlerin gözde süslerinden olan teraryum ve minyatür bahçelerde çim görüntüsü yosunlarla elde edilir. Yosunlar nem ve güneş ışığını severler ama güneş ışığını direk almak ya da fazla sıcaklık yosunları sarartır, kurutur. Bu yüzden nem oranını korumak için ara sıra teraryumunuzu havalandırmanız gerekir, şayet havalandırma yapmazsanız yosununuz da küflenme olması muhtemeldir. Nem oranını koyduğunuz taşların görünüşünden anlayabilirsiniz. Verimli bir şekilde gün ışığını alan yosun sağlıklı bir şekilde gelişir ve yaşar. Yosun için ideal sıcaklık 10-25oC arasındadır.

yosun-cesitleri
Çeşitli Yosunlar

Nereden Bulabilirim?

Ev ve ofislerde mini yosun teraryumları da bolca tercih edilen minyatür süsler arasında. Yosunlar mağazalarda şoklanmış ve şoklanmamış hallerde satılırlar. Şoklanmış yosun mumyalanmış olduğundan bakıma ihtiyacı olmaz, parlak ve canlı durur. Bu yüzden sıkça da tercih edilir. Bununla beraber şayet isterseniz canlı yosunlar da kullanabilirsiniz. Yosunları site ve ofisimizden edinebilir ya da teraryum malzemesi satan mağazalarda ve bazı çiçekçilerde bulabilirsiniz.

yosun-mantarli
Yosun Teraryumundan Güzel Bir Örnek

Drenajdaki Yeri

Yosunlar teraryumların drenaj sistemi için de son derece önemli parçalardan biridir. Büyük oranda Kuzey Yarım Küre’de turba bataklıklarında yetişen (Turba) Sphagnum Yosunu kendi ağırlığının 20 katına kadar su tutabilir, bu sayede toprağın ve bitkinin su dengesini sağlamasına yardımcı olur.  Bitki suya ihtiyaç duyduğunda ihtiyacın ilk olarak Kuru Sphagnum’un tuttuğu sudan karşılar. Bu da verimli bir drenaj sistemi için çok önemlidir.

Siz de teraryumunuzu doğal bir yeşil zemin oluşturmak istiyorsanız yoyomoyo.com ‘dan siprariş verebilir, ihtiyacınız olan teknik destek için YoyoMoyo Ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s