Teraryum’un Tarihçesi

Teraryumun ortaya çıkışı bir Viktorya hevesine dayanır: eğreltiotları. Bu dönemde yeni keşfedilen refah, insanların -özellikle kadınların- uzun saatler boyunca çalışma zorunluluğunun ortadan kalkmasıyla, böylece hobilerine ayıracak zaman bulmalarıyla sonuçlandı. İngiltere’de yaşanmış olan Viktorya dönemi, insanların kendini geliştirmeye, kendilerine vakit ayırmaya yöneldiği bir dönemdi, kadınlar da bir şeyler yaptılar. Kağıt kesiyor, kabuk el işleri yapıyor, eğrelti otları toplayıp dikiyorlardı.

Eğrelti Otları

Eğreltiotları toplamak nispeten ucuz bir hobiydi – sadece dışarı çıkıp otları topluyordunuz. Bu nedenle eğrelti otu toplamda az sayıdaki eşitlikçi hobiden biriydi, hem erkekler hem de kadınlar için ve tüm toplumsal kesimden gelen insanlar için uygundu. Cezvelerden balık bıçaklarına, basılı tekstil ürünlerinden mücevherlere kadar her şey için eğreltiotları motif olarak seçildi.

Birçok Viktoryalı gibi Nathaniel Ward da botaniğe karşı yoğun heves besleyen bir doktordu. Ancak Dr. Ward’ın bitkileri, özellikle de eğrelti otları, 1820’lerin Londra’sının kirli havasında hayatta kalmakta güçlük çekiyordu. Tutkulu bir bitki toplayıcısının bitkilerini canlı tutamaması son derece sinir bozucu idi.

Daha sonra Dr. Ward, deneylerinde kullandığı kapalı güvercin kavanozlarına yerleştirilen bitkilerin toprakta kök saldığını fark etti. Minyatür bitkilerin sera ortamında yeterince korunabileceğini ve böylece geliştiklerini fark etti. Bu keşfini yaydı ve hatta bu konuda bir kitap yazdı. Sonuç olarak ilk teraryumlar olarak bilinen eğreltiotu kapları artık her Viktorya evinde bulunuyordu.

Çay

Bu keşif Londralılarda çay furyası da başlattı. Teraryumun keşfinden önce, Çin’de yetişen çay bitkilerinin Çin dışında yetiştirilmesi neredeyse imkânsızdı. Nihayet 1840’lı ve 50’li yıllarda bir botanikçi, Çin çay bitkilerini Hindistan’a başarıyla nakletmek için Ward’ın teraryumlarını kullanabildi ve Hint çay endüstrisi yükselişe geçti. 19. yüzyılın ortalarına gelindiğinde çay fiyatı çok düşmüş ve İngiltere’deki tüm sınıflar için en popüler içecek haline gelmişti.

Bu örnekteki gibi başka birçok botanik, dekoratif, hobi amaçlı kullanılan, temalı, çeşitli teraryum türlerinin ortaya çıkması, bu keşif sayesinde oldu.

Yarı Açık Teraryumlar

Aslında teraryumlar tamamıyla kapalıdırlar, ve esas itibariyle canlılığını korumak için neme ihtiyaç duyan, tropikal çevrelerde yetişen bitkiler için yapılmışlardır. Bugün ülkemizde de oldukça sık rastlanan sukulentli teraryum oluşumları, bu haliyle bu bitkiler için uygun yaşam koşulları sağlamıyor. Ancak, yarı açık teraryumlar hem kaktüsler hem de sukulentler için uygun koruma koşulları sağlayan yeni tasarımlar arasına girdi.

Türkiye’de Teraryum

Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşmaya, hatta son zamanların trendi haline gelmeye başlayan teraryum, istediğiniz şekillerde, tasarım ve biçimlerde bulabileceğiniz bir ürün haline geldi. Çiçekçilerde, internette alışveriş sitelerinde, çiçek aranjmanı yapan yerlerde çok orijinal teraryumlar bulmanız mümkün.

Artık ülkemizde teraryumlar, hem ev dekorasyonunda kullanılıyor hem de yeni bir hobi alanı olarak karşımıza çıkıyor, ofis ve ev hediyesi olarak hediye ediliyor. Ayrıca bakımı da oldukça kolay bir üründür. Bununla birlikte, evinde evcil hayvan beslediği için herhangi bir bitki yetiştiremeyenlerin de yeni gözdesi haline gelmiştir.

Siz de teraryumunuzu tasarlamaya başlayın! Tasarımınızı yaparken Temalı Teraryumlar ve Teraryum Bitkileri hakkındaki yazılarımızı da incelemenizi öneririz!

Keyfini çıkarın!

 

Reklamlar

2 comments

    1. Evet, son zamanlarda oldukça popüler. Güzel bir hediye olarak tercih edilebilecek hazır teraryumlar popüler olduğu gibi, hediyenin daha özel olması için tamamını kendi seçtiği malzemelerle ve tasarımla oluşturduğu teraryumu hediye etmeyi tercih eden teraryum meraklıları da var.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s