Reindeer Moss Nedir?

Reindeer moss (Ren geyiği yosunu), Arktik topraklarda bol miktarda bulunan çalılık, dallı bir liken türüdür. Reindeer moss, 8 cm yüksekliğe kadar büyür. Dikenli, çok dallı bir bitki olup doğada muazzam alanları kaplar.

İskandinavya’da alkol üretiminde de kullanılır ancak yavaş büyüme oranı (yılda 3 ila 5 mm) nedeniyle reindeer moss elde etme zorlukları mevcuttur. En hızlı büyüme periyotları, yüksek nem ve serin sıcaklıkların hakim olduğu ilkbahar ve sonbahar dönemleridir. Özellikle dağlık tundra bölgelerinde bulunmasıyla, soğuğa karşı son derece dayanıklı olduğunu kanıtlamıştır.

Reindeer moss için kullanılan yaygın isimler; ren geyiği yosunu ve karnabahar yosunudur. Ortak adlardan da anlaşılacağı üzere, reindeer moss, ren geyiği için önemli bir besindir. Türkiye’deki kullanıcı alıkanlıklarından dolayı sphagnum yosunu ile reindeer moss sıkça karıştırılır.

Çok dallı olan bu yosunda bulunan her dal genellikle genellikle üçe ya da dörde bölünür; kalın dallar 1-1.5 mm çapındadır. Grimsi, beyazımsı veya kahverengimsi gri renktedir. 10 cm yüksekliğe kadar geniş hasırlar oluşturur.

Yaşam Alanı ve Koruma

Reindeer moss, sıklıkla çam ormanlarında ve açık, alçak dağlık alanlarda, nemli, açık ormanlar, kayalar ve sağlıklı yaşam alanlarında hakimdir.

Bulunduğu yaşam alanlarından bazılarında ise tehdit altındaki bir türdür ve koruma altına alınmıştır.

Kullanım Alanları

Reindeer moss, bir içecek olan aquavit yapımında kullanılabilir ve bazen cam pencerelerde dekorasyon olarak kullanılır. Ayrıca, Doğu Himalaya’nın dağlık bölgelerinde böbrek taşlarının çıkarılması için geleneksel bir çare olarak kullanılır. Dünyanın bazı yerlerinde sade veya başka yiyeceklere karıştırılarak yenebiliyor.

Mayıs 2011’de yayımlanan bir araştırma, reindeer moss dahil olmak üzere bazı yosun türlerinin, bir tür sinir hastalığı olan Bulaşıcı Süngerimsi Ensefalopati (BSE)’nin oluşmasını ve ilerlemesini önemli ölçüde önlediğini gösteriyor.

Evde, Ofiste, Teraryum’da

Aynı zamanda reindeer moss, teraryum yosunu olarak da kullanılabilir. Bu yosunlar, yüksek frekanslı seslerin aşağı indirgenmesini de sağlayan olağanüstü bir ses emilimi sağlamaları sebebiyle ev ve ofis dekorasyonunda da kullanılmaktadır. Bu yosunlar, tamamen doğal yöntemlerle toplanır ve evsel kullanıma hazır hale getirilir.

Bu harika yosunun bulunduğu yerdeki negatif yüklü enerjiyi çekip pozitife çevirdiği ve böylelikle de ortamda bulunanlara bir canlılık kazandırdığı da söylenir.

Evinizin, ofisinizin, teraryumunuzun havasına canlılık katacak Reindeer moss ve başka birçok harika bitkiyi YoyoMoyo’da bulabilirsiniz.

Keyfini çıkarın!

Reklamlar

One comment

  1. vay be güzel bir bilgi teşekkürler hiç aklıma gelmezdi araştırmak ama iyi ki karşılaşmışım bu bilgiyle

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s