Bitkilerle Konuşmak Büyümelerine Yardım Ediyor Mu?

Evinde çiçek yetiştiren çiçekseverlerin çoğu, onlarla konuşmanın, yapraklarını okşamanın gelişimlerinde etkili olduğunu; hatta güzel sözler söylendiğinde bunu anlayıp daha hızlı büyüdüğünü, kötü sözler söylendiğinde ise büyümesinin yavaşladığını düşünürler. Kimilerinin anlamsız bulduğu bu husus bir ölçüde doğru ama iddia edildiği şekliyle değil.

Canlıların duyabilmeleri ve hissedebilmeleri için bazı özel organlara ve bir sinir sistemine sahip olmaları gerekiyor. Bitkilerin ise sesi algılayabilecek duyu organları, bunu iletecek sinir sistemleri, gelen sinyalleri değerlendirecek beyinleri yoktur.

Konuşmak

İnsanlar ciğerlerine çektikleri havadaki oksijeni kullanırlar ama karbondioksiti hemen hemen hiç kullanmadan tekrar dışarı verirler. Metabolizmanın çalışmasından ortaya çıkan karbondioksit de buna eklenince verdiğimiz nefeste bulunan karbondioksit oranı iyice artar. Bitkiler ise insanların tam tersine, fotosentez yapabilmek için havadaki karbondioksite ihtiyaç duyarlar.
Bitkilerle çok yakından konuşulduğunda, yapraklarına karbondioksitçe zengin hava salınmış olur. Bu da Güneş ışığı ile beraber onların gelişmelerine katkı sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Sağladığı katkının büyüklüğü ise, çiçeklerin karşısında ne kadar süre konuşulduğuna bağlıdır. Konuşmanın büyümede etkili olabilmesi için günde birkaç saat sürmesi gerektiği gözlemlenmiş.

Bitkiler, sesi algılayıp içeriğini değerlendirerek tepki veremezler. Bitkilere iyi gelen şey, sesin içeriği değil, oluşturduğu titreşimlerdir. Ses kaynağının titreşimi arttıkça, bitkinin içerisinde gerçekleşen ozmos, kapiler faaliyetler gibi metabolizma faaliyetleri hızlanmakta, bitki böylece daha hızlı fotosentez yapılabilmektedir. Bu sebeple, sesin varlığı, hiç olmamasından daha iyi olabilir. Ancak sesin içeriği fark etmemektedir.

Okşamak

Bu durum okşamak ve sevmek için de geçerli. Bitkinin hareketine katkı sağlamak, besin ve su iletimini kolaylaştırır.

Sonuç olarak çiçeklerle, bitkilerle konuşmanın iki etkisi vardır: Karbondioksit miktarı artışı ve ses titreşimleri. İkisi de bitkinin fotosentez ve solunum hızını artırarak gelişimini etkiler.

Ancak bu gerçekler çiçekseverler olarak çiçeklere olan sevgimizi onlarla konuşarak, okşayarak ifade etmemizin önünde asla engel değil 🙂

Reklamlar

2 comments

  1. çok iyi bir konuya değinmişsiniiz. Cidden o harflerin anlamı var sanıyor oysaki o an verilen bitkinin ihtiyacı olandır ses değildir.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s